Nea Pafos od końca III w. p.n.e. poprzez okres hellenistyczny była najważniejszym ośrodkiem polityczno-administracyjno-gospodarczym Cypru objętego panowaniem Ptolemeuszy. Amfory transportowe, cypryjskie i importowane, służące do przewożenia głównie produktów żywnościowych, licznie odkrywane na jej terenie, są jednym ze świadectw ważnej roli ekonomicznej miasta.

Celem projektu jest identyfikacja i charakterystyka tych amfor, a w szczególności tych produkowanych w rejonie Nea Pafos, w oparciu o cechy ich gliny, kształtu i datowanie. Ponadto, planowane jest zbadanie zawartości wybranych egzemplarzy. Dalszym krokiem będzie analiza ekonomii Nea Pafos (w oparciu o wyniki badań nad amforami) w obrębie modelu opracowanego przez Marka Lawalla (2005). Dyskusja w ramach tego modelu dotyczy roli danego miasta w procesie wymiany handlowej drogą morską (importer, producent, eksporter, port przeładunkowy), kierunków tej wymiany oraz udziału miasta w jej finansowaniu, a także organizacji lokalnej produkcji amfor.

Stawiane hipotezy badawcze: a) repertuar amfor na terenie Nea Pafos jest znacznie bogatszy niż wskazują na to dotychczasowe badania jedynie stemplowanych egzemplarzy (ok. 10% zbioru) i świadczy o szerszych kontaktach handlowych miasta, b) proporcje ilości amfor z poszczególnych ośrodków są nieco inne niż dotąd sądzono, a rola produktów rodyjskich jest mniejsza w danych okresach, c) część amfor odkrytych na terenie Nea Pafos była produkowana w rejonie miasta (weryfikacja hipotezy Johna Hayesa [1991] o pochodzeniu z okolicy Nea Pafos amfor imitujących typy koskie i knidyjskie oraz wyróżnienie innych typów), d) amfory, obok najczęściej wymienianych wina i oliwy, zawierały też inne produkty, e) ekonomia Nea Pafos ma bardziej dynamiczny i złożony charakter zwłaszcza w zakresie produkcji amfor oraz importu dóbr niż wynika to z dotychczasownych badań.

Kontakt

Kierownik projektu

dr Agata Dobosz

agata.dobosz@uj.edu.pl

agata.g.dobosz@gmail.com

 

Adres

Instytut Archeologii UJ
ul. Gołębia 11
31-007 Kraków